TAZELENME ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU

Muğla Tazelenme Üniversitesi Faaliyet Raporu


Muğla Tazelenme Üniversitesi, 2017 yılında Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından kurulmuştur. Muğla Tazelenme Üniversitesinin genel misyonu 60 yaş üzeri vatandaşların toplumsal yaşama yeniden aktif olarak katılmalarını sağlamaktır. Bu bağlamda 60 yaş üzeri vatandaşların fiziksel ve mental olarak aktif olmalarını sağlayacak bir ders programı uygulanmaktadır.
Muğla Tazelenme Üniversitesi’nde haftada iki gün teorik dersler (arkeoloji, tıp, felsefe, sağlık, mühendislik, sosyoloji, siyaset, coğrafya, psikoloji, kimya, biyoloji vb.) haftada bir gün spor dersleri (bocce, voleybol, masa tenisi, atletizm, plates vb.) ve haftada iki gün de seçmeli dersler (resim, ritim, enstrüman, koro, dans vb.) verilmektedir. Teorik dersler haftada 5-6 saat, spor dersleri haftada 3-4 saat, seçmeli derslerin her biri ise haftada 2-3 saat olarak verilmektedir. Hafta sonları ise çeşitli etkinlik ve aktiviteler yapılmakta, sosyal sorumluluk projeleri hazırlanmaktadır. Muğla Tazelenme Üniversitesi içerisinde ayrıca bir de TAÜ İzcilik ve Kamp Grubu bulunmaktadır ve bu grup çerçevesinde izcilik dersleri verilmektedir.
Muğla Tazelenme Üniversitesi 2017 Eylül ayında eğitim öğretime başlamıştır.
21 Haziran 2017: Prof. Dr. Muammer Tuna koordinatörlüğünde Tazelenme Üniversitesi ve yeni ders dönemine ilişkin bilgilerin verildiği bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda aynı zamanda kayıt için gerekli şartlar ve kayıtta istenen belgeler hakkında da bilgi verildi.
8 Ağustos 2017: Prof. Dr. Muammer Tuna ve Prof. Dr. İsmail Tufan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin o dönemki rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı ziyaret ettiler ve eylül ayında derslere başlanması konusunda mutabık kaldılar.
15 Ağustos 2017: Prof. Dr. Muammer Tuna koordinatörlüğünde Menteşe Belediyesi Kültür Evi’nde yapılan toplantıda eylül ayında başlayacak dersler hakkında ve işleyiş hakkında tartışmalar yapıldı. Katılımcılar teorik derslerin haftada iki gün ve üçer saat olması konusunda mutabık kaldılar.
9 Mart 2018: Prof. Dr. Muammer Tuna, Prof. Dr. İsmail Tufan, Uzm. Dr. Melih Vural, Doç. Dr. Mehmet Akif Kılıç, Uzm. Dyt. Ferda Çakıroğlu, Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ve Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkan Vekili Leyla Ersöz ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Sebahattin Çevikbaş’ın katılımıyla Gençlik, Yaşlılık ve Tazelenme Sempozyumu gerçekleştirildi.
31 Ekim 2018: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Atatürk ve Cumhuriyet Paneli ile kutlandı. Prof. Dr. Mehmet Temel ve Prof. Dr. Muammer Tuna Atatürk ve Cumhuriyet’i anlattı.
4 Kasım 2018: Muğla Tazelenme Üniversitesi Cumhuriyet Haftası dolayısıyla kahvaltı düzenledi.
9 Kasım 2018: Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü’nün davetiyle Tazelenme Üniversitesi öğrencilerine Toplumların Sosyo-Kültürel Evrimi konusunda Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından konferans verildi.
10 Kasım 2018: Muğla Tazelenme Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Yol Koşusu’na katıldı.
2 Aralık 2018: Muğla Tazelenme Üniversitesi yaptığı çeşitli teorik, spor ve seçmeli dersler ile Star TV’de haber konusu oldu.
2 Ocak 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi’nde dönemin son dersini Jurgen de La Rochelle verdi. Konu Afrika’da Batı Sömürgeciliği oldu.
19 Şubat 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi Bahar Dönemi’ne başlarken Güz Dönemi karnelerini alarak karne heyecanı yaşadı.
20 Şubat 2019: Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 1. Yaşlılık Şurası gerçekleştirildi. Tazelenme Üniversitesi koordinatörleri de şuraya katıldılar. Birçok ülkeden gelen bakanlar da yaşlılık politikalarını tartıştılar.
20 Mart 2019: Çanakkale Zafer Haftası nedeniyle Arkeoloji Bölümü ile birlikte Hektor’un Troya’sından Mustafa Kemal’in Çanakkale’sine konulu konferans gerçekleştirildi.
21 Mart 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ve koordinatörü Prof. Dr. Muammer Tuna Yaşlılar Haftası’nda Muğla Huzur Evi’ni ziyaret etti.
9 Nisan 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi olarak Muğla Valisi Esengül Civelek ziyaret edildi. Tazelenme Üniversitesi Projesi ile ilgili olarak bilgi verildi. Vali Esengül Civelek desteklerini ifade etti.
Menteşe Kaymakamı Sayın Caner Yıldız Muğla Tazelenme Üniversitesi dersine geldi ve Muğla’nın genel sorunları ile ilgili bir ders yaptı.
19-21 Nisan 2019: 1. Tazelenme Üniversitesi Olimpiyatları Muğla Tazelenme Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
8 Mayıs 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencileri 22. MSKÜ Sosyoloji Günleri’nde konferans verdiler ve bir de resim sergisi açtılar.
14 Mayıs 2019: Kuşaklar Arası Etkileşim Programı çerçevesinde Bayır Anadolu Lisesi öğrencileri ve Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Salonu’nda birlikte spor dersi gerçekleştirdiler ve Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Bayır Anadolu Lisesi öğrencileri ile sohbet ederek tecrübe aktarımı yaptılar.
14 Mayıs 2019: Farklı kuşaklar birlikte Prof. Dr. Muammer Tuna’nın dersine girdiler. Dersin konusu Kuşaklar Arası Etkileşim oldu.
19 Mayıs 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları ve fener alayına katıldı.
20 Mayıs 2019: Kuşaklar Arası Etkileşim Programı’nda Teknoloji Kültür Koleji ziyaret edildi ve öğrencilerle birlikte çeşitli etkinlikler yapıldı.
27 Mayıs 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi olarak Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü ziyaret ettik ve projelerimiz hakkında konuştuk.
31 Mayıs 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve öğrenciler tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde Yaşanabilir Bir Çevre İçin isimli konferans gerçekleştirildi.
15 Haziran 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi: Muğla Tazelenme Üniversitesi olarak kahvaltı etkinliği düzenledik ve hocalarımızı da davet ettik.
13 Temmuz-16 Temmuz 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi İzcilik ve Kamp Grubu Kavaklıdere Gökçukuru Yaylası’nda izcilik eğitimi eşliğinde bir çadır kampı gerçekleştirdi.
1 Ağustos-3 Eylül 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi, kampüste eğitim görme imkanı olmayan insanlar için yerel sınıflar açmaya karar verdi ve bu doğrultuda pilot uygulama olarak Muğla Tazelenme Üniversitesi Saburhane Sınıfı açıldı. 60 yaş üzeri öğrenci adayları kapı kapı gezerek bilgilendirildi ve kayıtları oluşturuldu.
4 Eylül 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi Saburhane Sınıfı öğrencilerimiz için bir Akyaka gezisi düzenledik ve Akyaka gezisi sırasında öğrencilerimizin Tazelenme Üniversitesi ile ilgili sorularını cevapladık.
5 Eylül 2019: 2019-2020 eğitim öğretim yılı için yeni öğrenci kayıtlarını yapmak ve Tazelenme Üniversitesi hakkında bilgilendirmek için Sınırsızlık Meydanı’nda stant açtık. Hem ilgi gösterenleri bilgilendirdik hem de yeni dönem öğrenci kayıtlarımızı yaptık.
7-8 Eylül 2019: 2019-2020 eğitim öğretim yılı için yeni öğrenci kayıtlarını yapmak ve Tazelenme Üniversitesi hakkında bilgilendirmek için Rüya Park AVM’de stant açtık. Hem ilgi gösterenleri bilgilendirdik hem de yeni dönem öğrenci kayıtlarımızı yaptık.
14 Eylül 2019: İçerisinde okuma yazma bilmeyenlerin, ilk ve orta okul mezunu olanların ve gelir seviyesi düşük olan Saburhane mahallesinde açtığımız Saburhane Sınıfı’nın ilk dersi Prof. Dr. Muammer Tuna ile gerçekleştirildi.
18 Eylül 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi olarak Muğla Valisi Esengül Civelek ziyaret edildi. Yeni dönem eğitim öğretim yılı ile ilgili olarak bilgi verildi. Vali Esengül Civelek desteklerini ifade etti.
23 Eylül 2019: Sayın vali yardımcımız, sayın rektör yardımcımız, belediye başkanımız ve diğer birçok kişinin konuşmacı olarak katıldığı Muğla Tazelenme Üniversitesi 2019-2020 eğitim öğretim yılının açılış programı gerçekleştirildi.
25-26 Eylül 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna, Muğla Tazelenme Üniversitesi’ni temsilen Ankara’da Alzheimer Toplantısı’na katıldı ve sonrasında da Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Yaşlılık çalışmaları ve Tazelenme Üniversitesi konuları tartışıldı, Prof. Dr. Muammer Tuna’ya bir de plaket sunuldu.
27 Eylül 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi, Muğla Şenlikleri’ne katıldı.
27 Eylül 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi Yüz Yaş Evi’nde gösterimi yapılan Nail V. Çakırhan Belgesel Gösterimi’ne katıldı.
28 Eylül 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi resmi Youtube Kanalı kuruldu.
30 Eylül 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna öncülüğünde Muğla Tazelenme Üniversitesi Milas Kampüsü kuruldu.
4 Ekim 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna öncülüğünde Muğla Tazelenme Üniversitesi Fethiye Kampüsü açılış programı gerçekleştirildi.
11 Ekim 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna öncülüğünde Muğla Tazelenme Üniversitesi Köyceğiz Kampüsü açılış programı gerçekleştirildi.
13 Ekim 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi 2. Muğla Tarhana Festivali’ne katıldı. Açılan stant ile yerli ve yabancı ziyaretçilerimize Tazelenme Üniversitesi hakkında tanıtım ve bilgilendirme yapıldı.
16 Ekim 2019: Yürüyen Köşk Derneği Başkanı, Araştırmacı Yazar Metin Erdoğan Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencilerine 4 Efsane Çevreci isimli konferans verdi.
19 Ekim 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi 2. Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi’ne katıldı. Konuşmacılar arasında Prof. Dr. Muammer Tuna ve öğrencileri de yer aldı.
20 Ekim 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi Göktepe Köyü Şenlikleri’ne katıldı. Prof. Dr. Muammer Tuna köy halkına çevre ve yaşlılık ile ilgili bir de sunum gerçekleştirdi.
21 Ekim 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna öncülüğünde Muğla Tazelenme Üniversitesi Bodrum Kampüsü açılış programı gerçekleştirildi.
25 Ekim 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi, Sağlıklı Yaş Alma Sempozyumu’na katıldı. Prof. Dr. Muammer Tuna ve Prof. Dr. Muammer Tuna bu sempozyumda Tazelenme Üniversitesi’ni anlattıkları bir oturum gerçekleştirdiler.
28 Ekim 2019: Kuşaklar Arası Etkileşim Programı çerçevesinde Muğla Tazelenme Üniversitesi ve Gençlik Spor Merkezi birlikte Atatürk Stadyumu’nda etkinlikler ve spor müsabakaları yaptılar.
29 Ekim 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi Muğla kentimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldı ve kortej yürüyüşünde yer aldı.
30 Ekim 2019: Prof. Dr. Muammer Tuna ve Prof. Dr. İsmail Tufan, Ankara’da Tazelenme Üniversitesi Uygulamasının Yaygınlaştırılması Toplantısı’na katıldılar.
10 Kasım 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi 27. Yol Koşusu müsabakalarına katıldı ve kendi klasmanlarında birçok başarı elde ettiler.
13 Kasım 2019: Muğla Tazelenme Üniversitesi Muğla Müzesi’ni ziyaret etti.
16 Kasım 2019: Tüm sınıflarımızın ve hocalarımızın katıldığı bir kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi. Hocalarımıza teşekkür plaketleri sunuldu.
11 Aralık 2019: Atatürk’ün Valisi Recai Gürel’in Hayatından Kesitler isimli konferans gerçekleştirildi. Konferans sonrasında ise Yerli Malı Haftası kutlandı. Herkes getirdikleri yerli ürünleri birbirleriyle paylaştı.
16 Aralık 2019: Saburhane sınıfımız Yerli Malı Haftası’nı tarhana çorbası etkinliği düzenleyerek kutladı. Öğrenciler tarafından kazanlarla pişirilen tarhana çorbası gelen misafirlere ikram edildi. Hocalarımız da bu etkinliğe katılım gösterdiler.
25 Aralık 2019: 2019-2020 1. Dönem Kapanış Programı öğrencilerin sunumlarıyla gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Muammer Tuna öncülüğünde Muğla Tazelenme Üniversitesi Marmaris Kampüsü açılış programı gerçekleştirildi.
3 Şubat 2020: Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencilerine Tüm Yönleri İle Kanal İstanbul Projesi isimli konferansını gerçekleştirdi.
3 Şubat 2020: Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, ilçe emniyet müdürümüz ve il jandarma komutanımız Saburhane sınıfımızda ders verdiler.
10 Şubat 2020: Zeytinyağı üreticisi Atilla Totoş tarafından Zeytin ve Zeytinyağının Faydaları isimli konferans gerçekleştirildi.
12 Şubat 2020: Muğla Tazelenme Üniversitesi olarak Muğla Huzurevi ziyaret edildi ve huzurevinde çeşitli etkinlikler yapıldı.
Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde herhangi bir temas kurulabilecek hiçbir etkinlik yapılmamış, tüm teorik, spor ve seçmeli derslerimiz imkanlar dahilinde online olarak devam etmektedir.
Korona sürecinde ülke ve toplumumuz için ne yapabiliriz düşünceleri ile binlerce maske Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencileri tarafından dikilmiş ve ilgili devlet kurumlarına teslim edilmiştir. Maske dikim çalışmaları hala devam etmektedir. 

Son Güncelleme Tarihi : 17.07.2020 15:23 Okunma Sayısı : 214

Son Duyurular
>